Studnica

Rzeka STUDNICA

Szlak kajakowy bardzo trudny oraz uciążliwy. Polecany doświadczonym kajakarzom, ze względu na wąskie koryto oraz dużą ilość zwalonych drzew.


rzeka Studnica

Rzeka bardzo malownicza, przebiegająca wśród terenów leśnych, płynąca szybkim nurtem, z licznymi kamienistymi bystrzami w nurcie rzeki, miejscami dosyć płytka. Studnica to rzeka o charakterze górskim. Szlak wymaga sporego doświadczenia. Duża ilość zwalonych drzew zmusza do nieustannego manewrowania wśród zatopionych konarów i gałęzi oraz bardzo często przenoszenia kajaków przez występujące naturalne przeszkody. Powoduje to uciążliwość i wymaga od kajakarzy wytrwałości i siły.

Bystry nurt rzeki, liczne zakręty, które ujawniają coraz to ciekawsze naturalne przeszkody na rzece sprawiają, iż spływ Studnicą staje się wspaniałą przygodą i bardzo często dostarcza ekstremalnych wrażeń.

Dla osób lubiących i ceniących dłuższe wprawy możliwość kontynuowania spływu rzeką Wieprzą aż do Darłowa.

Długość szlak wodnego: 42,00 km
Długość szlaku kajakowego: 34,00 km
Czas spływu: 2 dni
1. Miastko – Kawcze
  • Długość odcinka: 16,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 2.

spływ rzeką Studnicą

Rozpoczęcie spływu następuje przy parkingu nieopodal sklepu Netto w m. Miastko, gdzie po przepłynięciu niecałych 200 m musimy zmierzyć się już z pierwszą przenoską, którą stanowi młyn w Miastku. Dla osób chcących ominąć tą przeszkodę, alternatywę dla miejsca rozpoczęcia spływu stanowi betonowa kładka dla pieszych przy ul. Fabrycznej w Miastku, w pobliżu sklepu Biedronka. Rzeka bardzo malownicza, głównie przebiegająca przez tereny leśne. Odcinek wartki, wąski, z silnymi bystrzami, porośnięty krzakami, z licznymi zwalonymi drzewami oraz naturalnymi przeszkodami, które ujawniają się po pokonaniu każdego zakrętu rzeki. To właśnie przewalone drzewa, zanurzone w wodzie stanowią największą trudność i uciążliwość przy pokonaniu tego odcinka. Na szlaku mijamy sporą ilość mostów, zarówno tych użytkowanych, jak i już ruiny mostów drogowych, kładek oraz progów wodnych. Szczególną ostrożność należy zachować mijając ruiny mostu drogowego (po przepłynięciu ok. 2 km), ze względu na duży i bardzo kamienisty próg wodny. Rzeka zwalnia przez miejscowością Kawcze, gdzie staje się szersza i głębsza na skutek utworzonego jazu. W miejscowości Kawcze jaz na rzece powoduje, iż należy dokonać przenoski kajaków. W tym miejscu można zakończyć spływ, bądź kontynuować dalsze wiosłowanie i zakończyć spływ na kolejnej przenosce, która pojawia się już po przepłynięciu ok. 200 m, tj. na młynie wodnym w Kawczu.

2. Kawcze – Ciecholub
  • Długość odcinka: 18,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 0.

spływ kajakowy Studnicą

Spływ rozpoczyna się w miejscowości Kawcze za młynem wodnym. Ten fragment rzeki cechuje się również szybkim nurtem oraz licznymi bystrzami. Rzeka miejscami rozszerza się, by zaraz ponownie ulec zwężeniu. Na odcinku tym leży spora ilość powalonych drzew, które skutecznie utrudniają łatwe i spokojne przepłynięcie tego fragmentu rzeki. Drewniane pale wbite w koryto rzeki oraz występujące progi wodne przyprawiają o dreszczyk emocji. W dolnym biegu rzeka spowalnia oraz rozszerza się, a drzewa rosnące blisko brzegu zastępowane są przez gęstą trzcinę. Spływ można zakończyć na elektrowni wodnej w Ciecholubiu, gdzie konieczne jest dokonanie przenoski kajaków. Po przepłynięciu niecałych 2,50 km od elektrowni rzeka znajduje swoje ujście w Wieprzy. Istnieje możliwość dalszego kontynuowania spływu rzeką Wieprzą, która jest polecana zarówno doświadczonym kajakarzom, jak i tym początkującym.