Kamienica

Rzeka KAMIENICA

Kamienica to rzeka przeznaczona dla doświadczonych, wprawionych kajakarzy. Szlak jest trudny, uciążliwy oraz trudnodostępny, ale za to dostarcza niezwykłych emocji.

wypożyczalnia kajaków pomorzeRzeka ta przepływa wśród terenów leśnych, z dala od wielkich aglomeracji miejskich i mniejszych domostw. Charakteryzuje się szybkim nurtem, na jej trasie znajdują się mnóstwo przeszkód w postaci przewalonych drzew, licznych kamieni oraz głazów wynurzających się z koryta rzeki. Jest to rzeka wąska oraz miejscami płytka, dlatego też odradzana jest dla masowych spływów.

Dla osób chętnych możliwość kontynuowania spływu rzeką Słupią aż do Ustki.

Długość szlak wodnego: 30,00 km + 11,00 km (Stara Słupia)
Długość szlaku kajakowego: 33,50 km
Czas spływu: 3 dni
1. Tuchomie – Modrzejewo
  • Długość odcinka- 10,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 1.

Spływ rozpoczynamy na przystani kajakowej w miejscowości Tuchomie. Po przepłynięciu niespełna 0,50 km napotykamy pierwszą przeszkodę w postaci jazu na rzece. Na odcinku tym koryto rzeki jest wąskie oraz płytkie, co znacznie utrudnia spływ. Dodatkowo rzeka na tym odcinku jest wartka i występują na niej liczne zwałki oraz kamienie wynurzające się z koryta rzeki. Zakończenie spływu na tym odcinku następuje przy moście w miejscowości Modrzejewo.

2. Modrzejewo – Kamieńc
  • Długość odcinka- 12,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 0.

Spływ rozpoczynamy na moście w miejscowości Modrzejewo. Pokonując rzekę na tym odcinku napotykamy masę przeszkód tj. powalone drzewa, głazy oraz kamieniste dno. Do tego wszystkiego szybki nurt powoduje, iż na odcinku tym doskonale radzą sobie jedynie doświadczeni kajakarze. Zakończenie spływu następuje w miejscowości Kamieńc, przy jazie- kanale opływającym pstrągarnie. W przypadku chęci kontynuowania spływu należy przenieść kajaki lewą stroną.

3. Kamieńc – Gałąźnia Mała
  • Długość odcinka- 11,50 km,
  • Liczba stałych przenosek: 0.

Rozpoczęcie spływu następuje przy kanale opływającym pstrągarnie w miejscowości Kamieńc. Odcinek ten charakteryzuje się dużym stopniem trudności. Na szlaku pojawiają się przewalone drzew, a dno pokryte jest licznymi kamieniami. Rzeka jest wąska, miejscami płytka, z szybkim nurtem. Spływ można zakończyć przy elektrowni wodnej Gałąźnia Mała, bądź kontynuować go spływając do rzeki Słupia.