Bukowina

Rzeka BUKOWINA

Spłynięcie szlakiem kajakowym przez rzekę Bukowina jest trudne oraz uciążliwe, dlatego też rzeka Bukowina polecana jest osobom z doświadczeniem w spływaniu kajakami. Początkowy odcinek rzeki przepływającej przez jeziora polecany osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kajakami.

Rzeka BukowinaRzeki Bukowina jest trudna technicznie, przedzierająca się przez doliny porośnięte drzewami, z licznymi bystrzami kamienistymi, wynurzającymi się głazami oraz zwałkami i gałęziami wiszącymi nad korytem rzeki. Jest to rzeka z ze zmiennymi nurtami- w środkowym odcinku rzeka posiada bardzo szybki nurt, natomiast w dolnym płynie wolno. Wysiłek włożony podczas spływania tą rzekę wynagradzany jest malowniczym, dzikim krajobrazem. Spływając rzeką Bukowina przepływamy częściowo przez tereny znajdujące się z obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Spływ rozpoczynamy przy moście drogowym Sierakowice- Bukowina, bądź z przystani Viking znajdującej się przy jeziorze Kamienickie, w miejscowości Kamienica Królewska. Przy rozpoczęciu z przystani mamy do pokonania jezioro o długości ok. 2 km. Natomiast, gdy spływ rozpoczynamy na moście drogowym po przepłynięciu ok. 600 m wpływamy do przesmyku, który prowadzi nas do jeziora Świętego. Po dopłynięciu do młyna w miejscowości Skrzeszewo należy przenieść kajaki lewą stroną na odległość ok. 30 m. Po przepłynięciu kolejnych kilkuset metrów znowu czeka nas przenoska kajaków, tym razem przed jazem na rzece. W tym miejscu należy przenieść kajaki na odległość ok. 30 m.

Rzeka Bukowina płynie na całym odcinku wartko, przedziera się zarówno przez lasy, jak i łąki. Kolejna przenoska czeka na nas za miejscowością Siemianice, gdzie ze względu na nisko umiejscowioną rurę nad rzeką należy przenieść kajaki z prawej strony ok. 20 m. W dalszym odcinku rzeki zalega duża liczba kamieni oraz głazów wynurzających się, co rusz z koryta rzeki. Za mostem drogowym na trasie Czarna Dąbrówka- Lębork zaczyna się trudny technicznie odcinek, który wymaga od kajakarzy sporych umiejętności oraz siły. Jednak trud włożony podczas spływania tym fragmentem rzeki wynagradzany jest przepięknymi widokami. Rzeka Bukowina na tym odcinku wyglądem przypomina górski potok. Przepływa przez wąską dolinę, a wzdłuż koryta rozciągają się strome, porośnięte drzewami brzegi. Na odcinku tym musimy nieustannie zmagać się z kamienistymi bystrzami, głazami oraz zanurzonymi w wodzie drzewami, które należy sprytnie omijać. Przed dopłynięciem do miejsca zakończenia spływu należy dokonać jeszcze przenoski kajaków za jaz na rzece, na odległość ok. 50 m. Zakończenie spływu następuje przy stawach rybnych w miejscowości Kozin, w miejscu, w którym Bukowina znajduje swoje ujście w rzece Łupawa.

 

Długość szlak wodnego: 32,00 km
Długość szlaku kajakowego: 19,00 km
Czas spływu: 1 dzień