Łeba

Rzeka ŁEBA

Szlak kajakowy rzeką Łebą jest mocno zróżnicowany. Posiada odcinki bardzo trudne, mające górski charakter, które są przeznaczone główne dla wprawionych kajakarzy. A także odcinki łatwe i mało uciążliwe, z którymi bez problemu poradzą sobie osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakami.

Galeria-Wieprzy-7Środkowy odcinek rzeki jest bardzo malowniczy. Rzeka przewija się przez tereny leśne, przepływa w wąwozie, a na szlaku napotykamy liczne przeszkody w postaci przewalonych drzew zanurzonych w wodzie, głazów i kamieni. Do tego szybki nurt powoduje, iż rzeka nabiera górskiego charakteru. Natomiast dolny odcinek rzeki jest nieco nudny, gdyż rzeka płynie spokojnie przez monotonne krajobrazy pól i łąk. Brzegi są porośnięte gęsto trzcinami, a nurt jest wolny. Rzeka na tym odcinku jest uregulowana. Przepłynięcie tego fragmentu rzeki wynagradzają malownicze nadmorskie widoki, jakie rozpościerają się z jeziora Łebsko, które stanowi część szlaku kajakowego. Należy jednak pamiętać, że wpłynięcie na wody tego jeziora jest jedynie możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego. Pozwolenia te wydawane są bardzo rzadko, ze względu na bliskość morza, zmienne warunki oraz możliwość szybkiego wzburzenia jeziora, które powoduje powstanie nagle wysokich i niebezpiecznych fal.

Długość szlak wodnego: 135,00 km
Długość szlaku kajakowego: 102,00 km
Czas spływu: 6 dni
1. Sianowo – Tłuczewo
  • Długość odcinka: 16,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 3.

Wodowanie kajaków rozpoczynamy na jeziorze Sianowskim w miejscowości Sianów. Rzeka wypływając z jeziora jest wąska, płytka oraz mocno porośnięta krzakami. Po przepłynięciu ok. 1 km rzeka rozwidla się na kanał oraz starorzecze. W miejscu tym znajduje się jaz na rzece, przy którym należy przenieść kajaki lewą stroną. Zaraz po tej przenosce czeka nas kolejne przeniesienie kajaków na odległość ok. 150 m w miejscu, w którym znajduje się młyn wodny oraz w miejscowości Stara Buda przed jazem zbudowanym na rzece. Nieopodal miejscowości Nowa Huta czeka nas kolejny wysiłek, gdyż napotykamy ok. 200 metrową płyciznę, gdzie konieczne jest holowanie kajaków. Po przepłynięciu mostu drogowego w miejscowości Miłoszewo rzeka zmienia swoje oblicze. Nurt rzeki staje się szybki, pojawiają się liczne kamieniste bystrza, rzeka wije się wśród stromych i wysokich brzegów, pojawiają się niezliczone ilości przewróconych drzew oraz zanurzonych konarów. Rzeka uspokaja się przed miejscowością Tłuczewo. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Tłuczewo.

2. Tłuczewo – Bożepole Wielkie
  • Długość odcinka: 20,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 6.

Rozpoczęcie spływu następuje za mostem drogowym w miejscowości Tłuczewo. Odcinek tan jest bardzo malowniczy. Polecany doświadczonym kajakarzom ze względu na górski charakter rzeki na tym odcinku. Po przepłynięciu 5 km napotykamy na pierwsze przeszkody, które wymagają od kajakarzy przeniesienia kajaków. Są to jazy na rzece oraz młyn wodny. Spływając dalej rzeka odkrywa przez nami swoje dzikie oblicze. W rzece, co rusz napotykamy zanurzone, powalone drzewa, które należy sprytnie pokonywać. Na odcinku tym rzeka wije się wśród terenów leśnych, nurt rzeki jest szybki, spływając natrafiamy na kamieniste bystrza oraz progi wodne. Za miejscowością Łówcz Górny należy przenieść kajaki prawą stroną za jaz na rzece. Płynąc dalej rzeka nadal zachowuje swój drapieżny charakter. Szczególną ostrożność należy zachować przepływając pod mostem w miejscowości Paraszyno, gdzie wody rzeki rozbijają się o liczne kamienie, tworząc niebezpieczne bystrza. Spływając dalej czekają nas kolejne przenoski kajaków. Najpierw w miejscowości Paraszyno- elektrownia wodna, a następnie w miejscowości Bożepole Małe dwa jazy na rzece. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Bożepole Wielkie. Tutaj kończy się również najtrudniejszy odcinek rzeki Łeby.

3. Bożepole Wielkie – Lębork
  • Długość odcinka: 23,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 3.

Spływ rozpoczynamy w miejscowości Bożepole Wielkie, przy moście drogowym. Spływając tym odcinkiem mamy możliwość pełnego zrelaksowania się. Jest to odcinek polecany początkującym kajakarzom. W porównaniu do poprzednich odcinków nurt rzeki uspokaja się. Rzeka płynie szeroko wśród łąk i pól. Jednak miejscami brzegi są porośnięte krzakami, na szlaku pojawiają się również drzewa, których gałęzie zanurzone są w korycie rzeki. Odcinkiem tym płynie się spokojnie i łatwo. Spływając napotykamy trzy przeszkody, przy których należy przenieść kajaki tj. dwa jazy na rzece oraz elektrownię wodną w miejscowości Łęczyce. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Lębork.

4. Lębork – Poraj
  • Długość odcinka: 31,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje za mostem drogowym w miejscowości Lębork. Początkowo rzeka płynie wartko w wąskim korycie, a do pokonania mamy dwa progi wodne, przy których woda ulega spiętrzeniu, po czym rzeka przewija się spokojnie wśród łąk i podmokłych terenów. Rzeka na tym odcinku wygląda na uregulowaną. Płynie się szybko i bardzo łatwo. Płynąc tym odcinkiem nie spotykamy szczególnych atrakcji ani malowniczych widoków. Do pokonania mamy jedynie jaz na rzece w miejscowości Chocielewko. Spływ tym odcinkiem polecany jest osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kajakarstwem. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym Gać- Izbica w miejscowości Poraj.

5. Poraj – Łeba
  • Długość odcinka: 24,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje za mostem drogowym w miejscowości Poraj. Wybierając ten odcinek do spływania kajakami mamy możliwość wpłynięcia na wody Morza Bałtyckiego. Rzeka wije się wśród terenów nizinnych, głównie łąk i pól, a jej brzegi porośnięte są mocno trzcinami. Łeba na tym odcinku płynie spokojnie i wydaje się być uregulowana. Po przepłynięciu połowy odcinka, który mamy do pokonania rzeka znajduje swoje ujście w jeziorze Łebsko. Aby wpłynąć na jezioro Łebsko należy uzyskać zgodę dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego. Spłynięcie kajakami jeziorem Łebsko zapewnia możliwość podziwiania pięknych nadmorskich krajobrazów. Niemniej jednak jest ono niebezpieczne ze względu na bliskość morza i zmienność warunków atmosferycznych. Dla osób, które chcą zakończyć swoją przygodę z rzeką Łebą przed jeziorem Łebsko istnieje możliwość zakończenia spływu tuż przed samym wpłynięciem na jezioro tj. w miejscowości Kluki. Po uzyskaniu zgody istnieje możliwość wpłynięcia kajakiem na otwarte morze. Zakończenie spływu może nastąpić również przy moście drogowym w Łebie.