Grabowa

Rzeka GRABOWA

Rzeka Grabowa posiada odcinki urozmaicone. W górnym biegu rzeka jest dosyć wymagająca, uciążliwa oraz trudna w spływaniu, dlatego też polecana jest osobom szukającym przygody oraz posiadającym doświadczenie w kajakarstwie. Środkowy i dolny odcinek rzeki pozwala na pełne zrelaksowanie. Jest to odcinek łatwy oraz mało uciążliwy dla kajakarzy. Z pewnością poradzą sobie z nim osoby rozpoczynające pływanie w kajaku.

Spływ rzeką WieprząW górnym odcinku rzeki tj. od miejscowości Stary Żeliborz do miejscowości Polanów rzeka przepływa w rezerwacie przyrody „Rezerwat na Rzece Grabowej”. Na odcinku tym rzeka zachowała swój naturalny charakter i miejscami przypomina górską rzekę. Od miejscowości Polanów rzeka jest idealna dla osób mających ochotę powalczyć z naturą, tj. z silnym nurtem rzeki, przewalonymi drzewami zalegającymi w korycie rzeki. Rzeka jest tutaj wąska, miejscami bardzo płytka, przebiega głownie przez tereny leśne. Od miejscowości Nowy Żytnik rzeka rozszerza się, a nurt spowalnia. Od tego miejsca w spływie mogą uczestniczyć większe grupy kajakarzy. Im dalej płyniemy, tym las się oddala, a rzeka przebiega malowniczo przez pola i łąki.

Rzeka znajduje swoje ujście w Wieprzy, która z kolei wpływa do Morza Bałtyckiego, dlatego też istnieje możliwość zakończenie spływu wpłynięciem bezpośrednio do morza. Jest to możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Bosmanatu Portu Darłowo. Wybierając spływ rzeką Grabową możemy rozpoczął spływ w miejscowości Polanów, Buszyna, Lejkowo, bądź Grabówko i zakończyć spływ w miejscowości Darłowo.

Długość szlak wodnego: 74,00 km
Długość szlaku kajakowego: 56,00 km
Czas spływu: 2 dni