Wielki Kanał Brdy

WIELKI KANAŁ BRDY

Szlak kajakowym Wielkim Kanałem Brdy jest szlakiem łatwym oraz mało uciążliwym, dlatego też polecany jest osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze spływami kajakowymi oraz dla masowej turystyki kajakowej.

Wielki Kanał Brdy to sztuczny kanał powstały w celu nawodnienia łąk w Borach Tucholskich. Spływ kanałem jest bezpieczny, gdyż woda w nim płynie bardzo spokojnie, a jego maksymalna głębokość wynosi do 1 m.

Wielki Kanał Brdy rozciąga się głównie przez tereny leśne, co zapewnia kajakarzom malownicze widoki. Ponadto dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość zobaczenia trzech akweduktów, w tym jednego największego w Europie. Kończąc spływ kanałem istnieje możliwość kontynuowania spływu rzeką Brdą.

Długość szlak wodnego: 29,70 km
Długość szlaku kajakowego: 29,70 km
Czas spływu: 2 dni
1. Mylof – Fojutowo
  • Długość odcinka: 15,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 0.

Rozpoczęcie spływu następuje w miejscowości Mylof, za stawami rybnymi. Można rozpocząć spływ również w miejscowości Modrzejewo, za miejscowością Konigort. Znajduje się tam dogodne miejsce na wodowania kajaków, lecz wówczas trasa spływu skraca się o 3 km. Spływanie tym odcinkiem nie stwarza żadnych problemów. Kanał jest uregulowany, woda płynie w nim spokojnie, a odcinki do przepłynięcia są długie i proste. Kanał rozciąga się głównie wśród terenów leśnych, fragmentami przemierza wśród zabudowań. Zakończenie spływu następuje w miejscowości Fojutowo, nieopodal pomostu, przy akwedukcie.

2. Fojutowo – Legbąd
  • Długość odcinka: 15,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 2.

Wodowanie kajaków następuje nieopodal pomostu w miejscowości Fojutowo, przy akwedukcie. W miejscowości Fojutowo mamy możliwość zobaczenia budowli hydro geotechnicznej- najdłuższego w Polsce akweduktu, czyli skrzyżowania dwóch cieków wodnych. Wielki Kanał Brdy płynie górą akweduktu, natomiast 9 metrów niżej płynie rzeka Czerska Struga. Nurt w kanale na tym odcinku jest nieodczuwalny, płynie się spokojnie wśród malowniczych lasów. W miejscowości Legbąd tj. po przepłynięciu 5 km napotykamy jaz na rzece. W tym miejscu wymagane jest przeniesienie kajaków. Niemniej jednak przenoska ta nie stwarza większych problemów dla kajakarzy. Na dalszym odcinku spływania również mamy możliwość oglądania kolejnych dwóch akweduktów. Zakończenie spływu następuje przy ujściu kanału do Brdy.