Zbrzyca

Rzeka ZBRZYCA

Spływanie rzeką Zbrzycą jest łatwe oraz średnio uciążliwe, ze względu na liczne jeziora, które występują na trasie i powodują, że miejscami spływ jest wyczerpujący.

Rzeka wiedzie przez malownicze tereny leśne oraz liczne jeziora. W górnym biegu rzeka jest wąska, a na kajakarzy czekają liczne przenoski oraz czasami niedostatek wody. Jest to jeden z najpiękniejszych dopływów Brdy, dlatego też stanowi doskonały wstęp do spłynięcia rzeką Brdą. Szlak polecany jest początkującym kajakarzom, jak i większym grupom.

 

Długość szlak wodnego: 53,00 km
Długość szlaku kajakowego: 41,00 km
Czas spływu: 2 dni
1. Sominy – Rolbik
  • Długość odcinka: 24,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 3.

Spływ rozpoczynamy w miejscowości Sominy. Początkowo spływamy przez jezioro Somińskie. Wypływ z tego jeziora jest trudny do znalezienia, gdyż jest mocno porośnięty trzcinami. Po przepłynięciu tego jeziora lejkowatym ujściem wpływamy do rzeki Zbrzycy. Na tym odcinku napotykamy bystry nurt oraz liczne kamieniste płycizny. Po raz kolejny na szlaku wpływamy do jeziora, tym razem o nazwie Parzyn. Spływając dalej rzeka przepływa na przemian rzez urokliwe tereny leśne oraz łąki. Na dalszym odcinku podczas spływania czeka nas przeniesienie kajaków na odległość ok. 50 m, ze względu na jaz występujący na rzece oraz 50-metrowa przenoska przy starym, zabytkowym młynie w miejscowości Kaszuba oraz dosyć uciążliwa 100 metrowa przenoska przed jazem spiętrzającym wodę dla tartaku. Zakończenie spływu następuje przy stalowo-drewnianym moście drogowym w miejscowości Rolbik, przy którym znajduje się pole biwakowe.

2. Rolbik – Jezioro Witoczno
  • Długość odcinka: 20,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 0.

Rozpoczęcie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Rolbik. Początkowo rzeka przepływa kręto przez malownicze pola i łąki. W miejscu, w którym Zbrzyca znajduje swoje ujście do jeziora Milachowo należy płynąć lewą odnogą rzeki. Wypływ z jeziora jest szeroki, płytki oraz porośnięty trzcinami. Dalej rzeka rozpościera się zarówno przez tereny leśne oraz łąki, po czym wpływa szeroko do jeziora Laska. Z tego jeziora szeroką cieśniną przepływamy do jeziora Księże. W tym jeziorze znajduje swoje ujście rzeka Kłonecznica. Po wpłynięciu do kolejnego jeziora Parszczenica mijamy malowniczą wyspę, która jest połączona za pośrednictwem kładki z lądem. Spływając dalej przepływamy przez jezioro Śluza i ponownie wpływamy na wody rzeki Zbrzycy, która płynie głównie wśród urokliwych lasów. Spływ kończymy wpływając do jeziora Witoczno, gdzie swoje ujście znajduje rzeka Zbrzyca. W jeziorze tym szlak Zbrzycy łączy się ze szlakiem Brdy, dlatego też istnieje możliwość kontynuowania spływu rzeką Brdą.