Kłonecznica

Rzeka KŁONECZNICA

Rzeka Kłonecznica stanowi dopływ rzeki Zbrzycy. Szlak kajakowy na tej rzece należy do szlaków nieuciążliwych, dlatego też polecany jest osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kajakarstwem. Ze względu na wąskie koryto spływ tą rzeką nie jest polecany większym grupom.

Spływając tym szlakiem przepływamy przez pięć jezior. Rzeka na całym swoim odcinku jest wąska oraz płytka i rozciąga się przez tereny leśne oraz łąki. Na szlaku pojawia się kilka przeszkód w postaci przewalonych drzew oraz kamienistego dna, lecz nie stanowią one dużego utrudnienia dla kajakarzy. Na rzece tej okresowo pojawiają się problemy z niewystarczającą ilością wody, co utrudnia spływanie i wymaga miejscowego holowania kajaków. Szlak ten jest dosyć rzadko uczęszczany, dlatego też polecany jest osobom ceniącym spokój oraz ciszę.

Długość szlak wodnego: 28,50 km
Długość szlaku kajakowego: 28,50 km
Czas spływu: 2 dni
1. Studzienice – Modrzejewo
  • Długość odcinka: 13,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 1.

Wodowanie kajaków rozpoczynamy w miejscowości Studzienice. Początkowo spływamy przez jezioro Studzieniczno i Kłączno, które leżą wśród malowniczych terenów leśnych. Dopływając do krańca jeziora Kłączno wpływamy do rzeki Kłonecznica. Rzeka na tym odcinku tworzy zakola i wije się na przemian wśród lasów i łąk, by w końcu jej wody wpłynęły do jeziora Ryńskiego. Po dopłynięciu do miejscowości Hamer Młyn niezbędne jest przeniesienie kajaków. Przeszkodę stanowi młyn usytuowany na rzece. Spływając tym szlakiem dalej napotykamy kolejne jezioro, tym razem o nazwie Kielskie. Zakończenie spływu następuje przed mostem drogowym w miejscowości Modrzejewo.

2. Modrzejewo – Modziel
  • Długość odcinka: 16,00 km,
  • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje nieopodal mostu drogowego w miejscowości Modrzejewo. Spływając tym odcinkiem płyniemy wąską i płytką strugą rzeki przewijającą się przez tereny leśne oraz łąki. Odcinek ten dostarcza malowniczych widoków okolicznej przyrody. W miejscowości Budy, tj. 5 km przed zakończeniem spływu należy przenieść kajaki za jaz, który znajduje się na rzece. Zakończenie spływu następuje po przepłynięciu jeziora Księże i dopłynięciu do mostu drewniano- stalowego w miejscowości Modziel. W miejscu tym szlak kajakowy łączy się ze szlakiem rzeki Zbrzycy. Istnieje możliwość kontynuowania spływu rzeką Zbrzycą, a następnie rzeką Brdą.