Parsęta

Rzeka PARSĘTA

Rzeka Parsęta posiada odcinki zarówno trudne do spływania i bardzo uciążliwe, zwłaszcza w górnym biegu, które przeznaczone są głównie dla doświadczonych kajakarzy. A także odcinki łatwe oraz nieuciążliwe, z którymi bez problemu poradzą sobie nowicjusze.

Spływając rzeka Parsętą napotykamy urozmaicone odcinki. Rzeka w górnym biegu pełna jest naturalnych przeszkód w postaci przewalonych drzew zalegających w korycie rzeki, zarośli porastających rzekę, które stają się prawdziwą udręką dla kajakarzy. Dodatkowo wąskie koryto oraz wysokie brzegi wcale nie ułatwiają jej pokonania. Rzeka miejscami ma charakter górski. Jednak trud włożony w spływanie nagradzany jest pięknymi, malowniczymi widokami okolicznej przyrody. Pokonując dalsze odcinki rzeki łatwiej jest płynąć, rzeka rozszerza się, nurt się uspokaja, a na szlaku nie napotykamy już żadnych przeszkód. Dolny odcinek jest nieuciążliwy, ale i też nie dostarcza tak pięknych widoków, jak w górnym biegu rzeki.

Wybierając na spływ tą rzeką na pewno nie spotkamy rzeszy turystów, gdyż jest to mało uczęszczany szlak kajakowy, głównie ze względy na słabo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Warto wybrać ten szlak na spływ kajakowy ze względu na jego dużą atrakcyjność.

Długość szlak wodnego: 157,00 km
Długość szlaku kajakowego: 144,00 km
Czas spływu: 8 dni
1. Storkowo – Żarnowo
 • Długość odcinka: 11,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje za tamą w miejscowości Storkowo. Spływ na tym odcinku jest dosyć trudny i uciążliwy, ze względu na spora ilość drzew zalegających w korycie rzeki. Parsęta jest na tym fragmencie mocno kręta, co dodatkowo utrudnia spływ oraz go uatrakcyjnia. Spływając przepływamy przez malownicze tereny leśne. Dopływając do miejscowości Żarnowo kończymy spływ przed mostem drogowym. Pod mostem nie ma możliwości przepłynięcia kajakiem ze względu na wybudowaną tamę, która odprowadza wodę do hodowli ryb.

2. Żarnowo – Krosino
 • Długość odcinka: 13,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 0.

Spływ rozpoczynamy za mostem drogowym w miejscowości Żarnowo. Już przy pierwszym wodowaniu kajaków należy je przeciągnąć po płytkiej wodzie, gdyż w tym miejscu tama zabiera większość wody do hodowli pstrągów. Odcinek ten przeznaczony jest dla wprawionych kajakarzy, z racji sporej ilości przeszkód występujących na tym szlaku. Najbardziej uciążliwe są przewalone drzewa, które ukazują się, co chwile na trasie i skutecznie utrudniają spływanie. Do tego rzeka na tym odcinku jest wąska, a jej brzegi są wysokie i porośnięte mocno drzewami oraz zaroślami, które dosięgają kajakarzy. Parsęta przebiega kręto zarówno przez tereny leśne, jak i wśród łąk. Spływ kończymy przy moście drogowym w miejscowości Krosino.

3. Krosino – Stare Dębno
 • Długość odcinka: 22,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Spływ rozpoczynamy przy moście drogowym w miejscowości Krosino. Fragment ten jest jeszcze bardziej wymagalny niż wcześniejsze odcinki tej rzeki. Parsęta jest tutaj mocno zarośnięta oraz wąska. Na szlaku pojawiają się, co chwile przewalone drzewa, które zalegają w korycie rzeki. Do tego wysokie brzegi utrudniają wyciąganie kajaków przy ewentualnej przewrotce. Naturalne przeszkody występujące na tym odcinku oraz szybki nurt sprawiają, iż trzeba sporego doświadczenia w manewrowaniu kajakiem. Przed miejscowością Doble konieczna jest przenoska kajaków ze względu na występującą tamę na rzece. Istnieje możliwość zakończenia spływu przy moście drogowym w miejscowości Doble, tj. 8 km od miejsca rozpoczęcia spływu. Dalszy odcinek rzeki jest mniej uciążliwy niż ten, który przepłynęliśmy. Jednak, co rusz należy się przedzierać przez naturalne przeszkody zalegające w rzece, bądź rosnące tuż nad taflą wody. Rzeka wijąc się kręto przez tereny leśne, aż do miejscowości Stare Dębno, gdzie przy moście drogowym kończymy spływ.

4. Stare Dębno – Osówko
 • Długość odcinka: 8,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 0.

Rozpoczynamy spływ przy moście drogowym w miejscowości Stare Dębno. Przepłynięcie tego odcinka stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych i wprawionych kajakarzy. Jest to najtrudniejszy oraz najbardziej uciążliwy odcinek na całej rzece. Największe problemy przy spłynięciu sprawia przyroda, która z każdej strony wdziera się w koryto rzeki. Intensywność występujących zwałek, mnóstwo zarośli i gałęzi oraz robactwa, do tego miejscami szybki nurt powoduje, iż odcinek ten jest wymagający fizycznie. Rzeka płynie bardzo kręto. Wybranie tego odcinka miejscami przypomina bardziej walkę z przyrodą w celu przeciągania kajaków niż spływanie kajakiem. Podczas wywrotek utrudnione jest wyciągnięcie kajaka ze względu na wysokie, porośnięte zaroślami brzegi. Zakończenie spływu następuje przy starym młynie w miejscowości Osówek.

5. Osówko – Rogowo
 • Długość odcinka: 14,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 0.

Spływ rozpoczynamy przy starym młynie w miejscowości Osówko. Spłynięcie tym fragmentem rzeki jest mnie uciążliwe niż wcześniejszymi odcinkami. Niemniej jednak szlak ten jest nadal dosyć trudny. Na odcinku tym nurt staje się szybszy. Brzegi rzeki miejscami stanowią wysokie piaszczyste skarpy, a w korycie rzeki, co jakiś czas pojawiają się przewalone drzewa. Pokonanie przeszkód na rzece nie jest uciążliwe. Rzeka na całym odcinku rozciąga się głównie przez malownicze tereny leśne. Zakończenie spływu następuje na polanie za mostem drogowym w miejscowości Rogowo.

6. Rogowo – Łąka m. Pyszka
 • Długość odcinka: 41,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje z polany, która znajduje się za mostem drogowym w miejscowości Rogowo. Odcinek ten jest łatwy oraz mało uciążliwy w spływaniu. Przeszkody w postacie przewalonych drzew powoli ustępują, a nurt rzeki się uspokaja. Spłynięcie tym fragmentem pozwala na pełne odprężenie oraz zrelaksowanie się. Gdy dopłyniemy do miejscowości Białogard mamy do pokonania próg wodny. Po dopłynięciu do miejscowości Rosino natrafiamy na tamę na rzece wybudowaną przed elektrownią wodną. W tym miejscu należy przenieść kajaki lewą stroną. Zakończenie spływu następuje na łące przy miejscowości Pyszka.

7. Łąka m. Pyszka – Kołobrzeg
 • Długość odcinka: 35,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 0.

Spływ rozpoczynamy z łąki w miejscowości Pyszka. Na odcinku tym płynie się spokojnie. Koryto rzeki jest szerokie i nie ma żadnych naturalnych przeszkód. Spłynięcie tym odcinkiem jest łatwe oraz mało uciążliwe, dlatego też polecane początkującym kajakarzom. Odcinek ten przemierza się dosyć szybko ze względu na brak przeszkód na rzece. Zakończenie spływu następuje w miejscowości Kołobrzeg. Spływając rzeką Parsęta nie ma możliwości wpłynięcia na wody Morza Bałtyckiego.