Radew

Rzeka RADEW

Rzeka Radew w górnym biegu jest rzeką wymagającą, o dużym stopniu trudności, dlatego też początkowe fragmenty rzeki przeznaczone są dla doświadczonych kajakarzy. Środkowy i dolny bieg rzeki polecany jest osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kajakami.

Rzeka Radew jest rzeką dziką, urozmaiconą, z licznymi zwałkami oraz naturalnymi przeszkodami w górnym biegu. Początkowo spływ przypomina raczej przepychanie i przeciąganie kajaków niż faktyczne spływanie. Rzeka przebiega głównie przez malownicze tereny leśne, zahacza o trzy jeziora, które również otoczone są lasami i dostarczają pięknych widoków. W środkowym i dolnym biegu nurt rzeki uspokaja się, przeszkody znikają, a rzeka pozwala na pełne odprężenie. Płynąc tym szlakiem mamy możliwość kontynuowania spływu rzeką Parsętą.

Długość szlak wodnego: 83,00 km
Długość szlaku kajakowego: 77,00 km
Czas spływu: 6 dni
1. Jezioro Kwiecko – Most Lubowo
 • Długość odcinka: 11,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Spływ rozpoczynamy przy moście drogowym, nad jeziorem Kwiecko w miejscowości Żydowo. W miejscowości tej znajduje się elektrownia wodna, która jest warta zobaczenia. Jezioro Kwiecko jest bardzo malownicze, a pośrodku niego znajduje się spora wyspa, która jest porośnięta drzewami. Wypływając z jeziora czeka na nas do pokonania zastawka, przy której należy przenieść kajaki. Rozpoczynając spływ tym odcinkiem musimy mieć świadomość, że czeka nas ciężka przeprawa przez dziką rzekę. Woda w rzece jest bardzo czysta, rzeka jest wąska i kręta z szybkim nurtem. Do tego, co chwilę pojawiają się kamieniste bystrza. Odcinek ten jest dosyć wymagający, dlatego też polecany doświadczonym i wprawionym kajakarzom. Spływając, co chwile natrafiamy na przewalone drzewa, wpływamy w trzciny oraz spotykamy inne naturalne przeszkody, przez które należy kajaki przenosić, przepychać, czy przeciągać. Ponadto koryto rzeki jest mocno porośnięte. Radew na tym odcinku ma dziki charakter, odkrywa przed nami piękny krajobraz leśny. Przepływając przez ten odcinek odnosi się wrażenie, że ten szlak nie był przez nikogo przemierzany. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym na trasie Mostowo- Lubowo- Chocimino.

2. Most Lubowo – Mostkowo
 • Długość odcinka: 18,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje na moście drogowym Mostowo- Lubowo- Chocimino. Odcinek ten jest dosyć trudny. W korycie rzeki, co rusz pojawiają się przewalone drzewa oraz zanurzone konary. Spływając tym odcinkiem natrafiamy również na fragmenty, na których nie ma naturalnych przeszkód. Płynąc tym szlakiem możemy liczyć na piękne leśne krajobrazy oraz na możliwość odkrycia dzikich terenów. Po przepłynięciu niespełna 6 km od miejsca rozpoczęcia spływu natrafiamy na zniszczony most, przy którym należy przenieść kajaki. W miejscu, w którym rzeka się rozwidla należy trzymać się lewej odnogi rzeki, gdyż po prawej stronie znajduje się kanał służący do hodowli ryb. Zakończenie spływu następuje po wpłynięciu na wody jeziora Rosnowskiego (tzw. Rosnowo), przy moście drogowym w Mostowie.

3. Mostkowo – Niedalino
 • Długość odcinka: 15,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Spływ rozpoczynamy przy moście drogowym w Mostowie, nad jeziorem Rosnowskim. Początkowo spływamy przez malownicze jezioro, które otoczone jest lasami. Jezioro to jest bardzo długie oraz wąskie, a na jego środku znajduje się leśna wyspa. Odcinek ten jest idealny dla osób ceniących cisze i spokój. Bez problemu poradzą sobie tutaj początkujący kajakarze. Dopływając do miejscowości Rosnowo należy trzymać się prawego brzegu i pod mostem wpłynąć do kanału, który doprowadzi nas do elektrowni. Wpłynięcie do kanału wymaga uzyskania zgody. Przy elektrowni konieczna jest przenoska kajaków prawa stroną. Po ominięciu tej przeszkody Radew wpływa do kolejnego jeziora, tym razem o nazwie Hajka. Jest to równie malownicze jezioro, jak Rosnowo. Po przepłynięciu wód jeziora Hajka wpływamy na tereny leśne, a następnie natrafiamy na druga elektrownię na tym szlaku tj. elektrownię Niedalino, gdzie następuje zakończenie spływu.

3. Niedalino – Białogórzyno
 • Długość odcinka: 10,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Rozpoczęcie spływu następuje za elektrownią wodną Niedalino, przy moście drogowym. Rzeka na tym odcinku płynie spokojnie, nurt jest wolny. Szlak rozpościera się głównie prze tereny leśne. Na odcinku tym napotkamy rozlewisko na końcu, którego ze względu na spiętrzenie wody należy przenieść kajaki lewą stroną. Za zaporą nurt rzeki przyśpiesza. Szczególnie niebezpiecznie robi się, gdy zapora jest otwarta. Wówczas ze względu na dużą ilość wody bardzo łatwo jest o wywrotkę kajaków. Na odcinku tym pojawiają się również przeszkody w postaci głazów wynurzających się z wody. Po ominięciu miejscowości Wronie Gniazdo rzeka uspokaja się i wije się wśród łąk i pól. Zakończenie spływu następuje na przystani kajakowej w miejscowości Białogórzyno.

4. Białogórzyno – Nosowo
 • Długość odcinka: 10,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 1.

Spływ rozpoczynamy z przystani kajakowej w miejscowości Białogórzyno. Już na początku tego odcinka napotykamy pierwszą przeszkodę, jaką stanowi zapora, która spiętrza wodę do pstrągarni. W miejscu tym należy przenieść kajaki lewym brzegiem. Spływając tym odcinkiem możemy w pełni się odprężyć i zrelaksować. Rzeka płynie spokojnym nurtem w większości wśród łąk i pól. Zakończenie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Nosowo.

5. Nosowo – Karlino
 • Długość odcinka: 15,00 km,
 • Liczba stałych przenosek: 0.

Rozpoczęcie spływu następuje przy moście drogowym w miejscowości Nosowo. Płynąc tym odcinkiem przepływamy przez jeden z piękniejszych odcinków rzeki Radew. Spływając płyniemy wśród gęstych, liściastych lasów, by następnie płynąc wśród łąk i pól, gdzie brzegi porośnięte są mocno trzcinami. Omijając most kolejowy w miejscowości Karlino zbliżamy się do miejsca, w którymi zakończymy spływ tj. do przystani kajakowej bądź do mostu drogowego w Karlinie. Dla osób chętnych istnieje możliwość bezpośredniego wpłynięcia do rzeki Parsęty.